print | close

8 ползи да напишете писмо на Дядо Коледа

06th of December 2021

Детето ще получи нови знания и умения, а като ловко направлявате желанията, няма да има разочарования

 

Дядо Коледа вече дойде в телевизионните реклами и детето всяка вечер отваря дума какъв подарък чака от него. Лошото е , че детето ви споделя желания, които май ще препълнят чувала.

Има много смислен и едновременно практичен съвет от експерти как да постъпите: седнете заедно с детето да напишете писмо до Дядо Коледа.

Съветът е смислен, защото ще обогатява знанията и уменията на детето, докато съчинявате посланията. А е практичен, защото ще узнавате и направлявате желанията му,така че да не се развихрят неконтролируемо и да няма разочарования, когато от чувала не излиза, каквото е поръчано.

  1. Вярата в чудеса обогатява фантазията

Като се подготвяте да пишете писмото, си говорете за Дядо Коледа.

Психолозите казват, че в ранна възраст човек възприема света точно чрез чудеса. Между четвъртата и седмата година се полагат основите на вярата в доброто и силната надежда, че то побеждава несправедливостта и лъжата. А Дядо Коледа е тъкмо образ, свързан с вярата и надеждата.

  1. Даряването също носи щастие

Може да разкажете за свети Никола. Той е прототипът на Дядо Коледа, реално е съществувал, помагал е на слабите, най-голяма щедрост е проявявал към децата.

Като разказвате за него детето ви разбира, че празниците не са само получаване, а и даряване на радост. Затова когато пишете писмото до Дядо Коледа какви подаръци иска, е точният момент да обсъдите с детето какво ще извършите вие и ти, за да направите щастливи други хора.

  1. Тренировка за съчинение по преживявания

Другото смислено е в писмото детето да разкаже на добрия старец за себе си, за интересните неща, които са се случили през тази година в семейството. Така тренирате „ съчинение по преживявания „

Писмото пишете на ръка.

  1. Урок по самооценка

Умението за правилна самооценка е необходимо цял живот. Най-успешните са хората, които могат да бъдат реалисти за постъпките си, за постиженията и грешките си, за силните и слабите си страни.

Може да поговорите какво е добро и какво е лошо, но гледайте да не наблягате на бели и критики.

  1. Възпитание, но положително

При писането на писмото може елегантно да възпитавате. Но психолозите препоръчват никога да не заплашвате детето, че няма да получи подаръци, ако се държи лошо.

Възпитанието трябва да е положително – т.е. да утвърждавате, че той награждава добрите, а не да заплашвате, че наказва лошите.

  1. Не е списък за пазаруване

Най-напред подчертайте, че не бива да има списък. Обсъдете желанията, запишете ги, но за писмото изберете само едно.

  1. Не е мотивационно писмо, но все пак

С дете на 4-5 години може да пробвате още нещо – с няколко изречения да убеди Дядо Коледа защо трябва да донесе онази страхотна кукла или кола. Това е начин то да започне да осъзнава и мотивира желанията си, а не да се поддава на хрумвания. Ще стимулирате и въображението му.

  1. Елиминиране на вашите желания

Ако детето ви все пак клони към подарък, който не искате или не можете да купите, измислете история, за да обясните защо да не пишете на Дядо Коледа за него.

Така не рискувате детето да се разочарова, когато не получи мечтания подарък.

Е, сядайте вече да пишете. Макар че се показва по телевизора, Дядо Коледа си е в Лапландия и писмото има дълъг път да пътува.

close