print | close

Ако често чупи играчките си


Не си въобразявайте психични проблеми, но все пак помислете дали е нарочно или от невнимание

 

Поредната играчка е на парчета. 3-годишният ви син плаче, защото тя му е любимата. Утешавате го и бързо отвличате вниманието му. Но ви човърка безпокойство - той често чупи играчките си, а някъде сте чели, че това може да е признак за психични проблеми.

Нормално е играчките да се чупят. С тях играе 3-годишен, който не може да предвижда последствията от действията си, да е внимателен и много грижлив.

Психични проблеми може да подсказва това, че то чупи играчките си нарочно и демонстративно. Някои деца също като възрастните изразяват гнева си, хвърляйки нещо. Трябва да учите детето да контролира негативните си чувства и да ги извежда навън по друг начин.

Ваша родителска отговорност е да вземете мерки и при другия често срещан проблем – ако детето ви чупи играчките си, за да привлече внимание. Може би не му отделяте достатъчно внимание. Тогава логично да използва белите, за да ви впечатли. Колкото и да сте заети, опитайте всеки ден да се посветите напълно на детето дори да е само за половин час.

Психичен проблем, но от друго естество е отношението към играчките. Трябва да учите детето да цени притежанията си. Особено подаръците. Например след рождения ден припомняйте от кого му е подарена плюшената панда, от кого куклата или колата. Казвайте му, че това е знак за обичта на роднината или приятеля към него. Така детето ще пази играчките си, защото ще има специални чувства - ще разбира, че това не са просто играчки, а знаци също за специални чувства на другите към него.

Педагозите съветват умерено да се скарате на детето само ако играчката е счупена нарочно. Ако я е захвърлило в гнева си, внимателно подчертайте колко много губи заради тази своя реакция - играчката е повредена, вече не може да си играе с нея.

Чупенето също е метод за опознаване, защото позволява да се види от какво са направени предметите, какво има вътре в тях, как работят. Нищо чудно най-сложната и скъпа играчка да бъде подложена на такъв анализ. Затова предварително кажете на детето да не я разглобява,защото ще престане да прави това, което прави. А ако можете, обяснете му как работи.

Понякога играчките се чупят и понеже не са подходящи за възрастта на детето. Не се опитвайте да изпреварвате времето, като му предлагате игри за по-големи. Дори да му покажете как да се справя, вероятността да счупи играчката е огромна. Ако някой от близките ви му подари играчка, неподходяща за годините му, ловко я скрийте да си чака времето.

Колкото и често детето да троши играчките си от невнимание, не правете остри забележки. Помнете, че те могат да се счупят, когато си играе с тях. Но са за това - за игра.

 

close