Защо малките деца хапят?
С този проблем се сблъскват доста семейства, най-често родители на деца във възрастта между 1 и 3 години. Хапането е агресивна проява, която се появява в периода когато се оформят и развиват говорните способности на детето. Хапещото дете е проблем не само за родителите, които най-често са обект на неговата агресивност, но и за персонала и децата в детската градина. Най-често срещаните причини, поради които детето хапе:
- От любопитство – децата искат да видят как ще реагира „жертвата“ им;
- Израз на обич, нещо като целувка;
- Израз на неудовлетвореност и недоволство от това, че не може да изразява чувствата си (това се случва най-често при деца, които не могат да говорят);
- Израз на гняв или неодобрение към човека, обект на това агресивно поведение;
- Подражание, ако е видяло как друго дете хапе;
- Желание да му бъде обърнато повече внимание.
Как да се справим с проблема?
Изисква се тактичност и много търпение. Внимателно трябва да се следи и наблюдава детето, за да се разбере каква може да бъде най-вероятната причина за агресивното поведение. При децата, които хапят, защото искат да изразят чувствата си, а не могат да говорят, проблемът ще изчезне, когато те развият говорните си умения. При тях особено важно е да бъдат стимулирани да говорят или възрастен да доизкаже думите, когато детето се опитва да обясни нещо. Изключително важно е как ще реагирате, когато сте обект или свидетел на ухапване. Нещото, което не бива да се прави, е да отвръщате със същата агресия – да ударите детето, да го ухапете и вие или да намажете устата му с горчиво или лютиво. Подобна реакция само ще засили конфликта и ще доведе до още по-голямо желание за агресивно поведение.
Каква може да бъде адекватната реакция?
Ако детето ухапе друго дете, е нужно да се запазите спокойствие от възрастния, да не се показва яд, гняв – няма нужда от много думи! Крещене, заплашване и наказание могат да имат временен ефект, но всъщност ще задълбочат проблема. Нужно е двете деца да се разделят физически и да се провери колко е сериозно ухапването при потърпевшото дете. Може да звучи парадоксално, но в този момент и двете деца се нуждаят от подкрепа и утеха.
Ухапаното дете е много по-разстроено, защото изпитва болката. Детето, което го е ухапало може да бъде помолено да помогне в успокояването му, това ще бъде от полза и за двете страни. На родителите на ухапаното дете, е нужно да се обясни, че другото дете не хапе, защото е лошо, глезено или агресивно, а поради факта, че все още не може да говори достатъчно добре и не умее да изразява по друг начин емоциите си. Това поведение отшумява с времето, израства се. Ако детето хапе често и почти всяко срещнато дете, тогава трябва да се среща с колкото се може по-малко деца, докато се научи да говори по – добре и преодолее агресивния модел на поведение. Добре е около него винаги да има подходящи предмети, които може да хапе (например гумени играчки). Когато детето се опитва да насочи агресията си към вас и иска да ви ухапе, внимателно, но твърдо хванете брадичката му и се опитайте да отклоните и пренасочите вниманието му към нещо друго.