print | close

За първокласника е по-важно не колко знае, а какво може

16th of May 2024

„Много родители имат фиксация върху знанията на детето, което наесен ще бъде в първи клас - констатират педагозите. - Мислят, че ако не чете, пише, смята достатъчно добре, ще изостане. Щом съучениците му знаят повече, учителят ще вдигне нивото. Това не е съвсем вярно. Той, разбира се, се съобразява с мнозинството в класа. Но има зададена програма, по която работи, и не може много да се отклонява."

Според преподаватели и училищни психолози сред първолаците по-често се среша друг проблем - деца с енциклопедични знания, но без достатъчно от т.нар. меки умения. За успеха е далеч по-съществено тях да проверите и да градите.

7 навика, на които да обърнете внимание.

Те са свързани с поведението и комуникацията. Детската градина помага в изграждането им, но то зависи в много голяма степен също от близките вкъщи и от характера на детето.

1 . Самостоятелност

Честно си дайте сметка дали не сте от родителите, които не са оставяли детето да се справя с нищо само.

Тренировка : Преценете според конкретните условия как да стане по-самостоятелно. Може да го оставите вкъщи за половин час само, да го пращате да иска сол назаем от съседката, да купува хляб от близкия магазин.

2. Активност

Детето трябва да може не само да се справя с дейности, подходящи за неговата възраст, но и да поема инициатива.

Тренировки: Няма нужда да му казвате какво да прави и как да го прави, а му възложете рутинни отговорности, които се повтарят в определено време - да слага приборите на масата за вечеря, да речем.

3. Дисциплина

В детската градина се свиква с нея. Навиците могат бързо да бъдат загубени вкъщи, а още повече - през лятната ваканция, ако сте решили да я осигурите на кандидат-първолака. Така че внимателно работете за спазването и у дома на правила, които сте обяснили.

Тренировки: Детето трябва да се научи да обуздава енергията си и да се самоконтролира. Често му предлагайте занимания, които приличат на училищните четене, писане, рисуване, апликиране, редене на пъзел.

4. Търпение

Проявяването му е част от дисциплината. Да изчакаш, докато ти дойде редът да кажеш, да слушаш и да внимаваш какво говори госпожата до биенето на звънеца не е чак толкова лесно. За да се постигне, са нужни упражнения.

Тренировки: Изисквай те да проявява търпение в обикновени битови ситуации - да не ви прекъсва, докато говорите, да не нервничи на опашката в супермаркета. Правете експерименти, като го стимулирате само да се занимава 35 минути. Все едно е в час не контактува с вас, не излиза от стаята си даже и до тоалетна. Така калявате волята му да спазва нормите на поведение в учебния час.

5. Последователност

Знаете, че е изключително важно да се довежда докрай започнатото. Без това не се постига успех. Ако вашето дете има склонност да се отегчава и отказва, непременно правете упражнения за постоянство.

Тренировки: Поставяйте му малки задачи за сравнително бързо изпълнение, като постепенно повишавате изискванията. Наблюдавайте го - ако изгуби желание или се затруднява, предложете му помощ и се включете на определен етап от изпълнението на задачата. Никога обаче не позволявайте да остане несвършена.

6. Сътрудничество

Детето трябва да може да съгласува своите действия с останалите в класа и с учителите. Не бива да проявява егоизъм - да иска само то да блесне, нито да е прекалено скромно и срамежливо, за да се оставя да бъде измествано и подценявано.

Тренировки: Познавате детето си, измислете как е най-ефективно да развивате емоционалната му интелигентност да може да се поставя на мястото на другите. Едновременно го учите за защитава собствените си интереси. Съществена част от сътрудничеството е и правилно да преценява кога и от кого да поиска помощ, когато не може да се справи само. Най-добре е да създавате такива умения в ролеви игри.

7. Общителност

Тя е ключова, за да се впише в класа. В някаква степен детето е придобило социални умения в забавачката, но трябва да се развиват.

Тренировки: Може в игри да подскажете как да се запознае с новите съученици, да помагате да усвоява трудно изкуство на компромиса и да не стига до конфликти.

В реални ситуации подтиквайте детето да комуникира с непознати възрастни обяснявайте как да създава връзка с тях и да им показва уважение. Комуникацията с учителите е много важна за да се чувства ученикът приет, изтъкват психолозите.

 

close